T.C.
SAĞLIK BAKANI
DR. FAHRETTİN KOCA
...

İhlal Bildirimi
Satın Alma Ve İhaleler
Hasta Refakat ve Ziyaret Kuralları
Hasta ve Hasta Yakınları Görüş, Öneri
Personel Görüş ve Öneri Formu
Poliklinik Çalışma Listesi
Yerel Basın
Akıllı İlaç Kullanımı
    Birimlerimiz  >  Tıbbi Birimler  >  Psikolog  >    

 

 

İnsan günlük hayatta iş, aile ve sosyal çevresinde çeşitli sorunlarla karşılaşmakta ve karşılaştığı bu sorunların yol açtığı stres nedeniyle birçok bedensel ve ruhsal sorun yaşamaktadır. Bir yakınımızı kaybetme, okulda problemler yaşama, ailevi sorunlar, arkadaşlık ilişkilerinin kötü olması gibi durumlar kişide uyum problemleri yaşanmasına neden olur. Psikolojik rahatsızlıklar, çeşitli nedenlerle kişinin düşüncesinde, ruh halinde ya da davranışlarında sorun olması halidir.

Problem çözmek konusunda kişilerin sıkça yaptığı hataların başında, soruna yönelmek yerine kendilerine yönelmeleri gelmektedir. Yapılan bir diğer önemli hata da artık değiştirilmesi veya duruma özel kullanılması gereken çözüm yollarına yönelmek yerine, eski yöntemler konusunda ısrarcı olmalarıdır.

STRESİN NEDEN OLDUĞU BAZI RUHSAL DURUMLAR

Anksiyete

- Göğüste sıkışma hissi

- Çarpıntı

- Nefes darlığı

- Kötü bir şey olacağı ile ilgili huzursuzluk

- Kişinin bu sıkıntıyla baş edemeyeceği düşüncesi ile kendini gösteren bunaltı, sıkıntı ve endişe durumudur. Anksiyete yaşayan kişiler nesnel olarak düşünemeyebilirler ve tehditle ilgili düşünceleri gerçekçi biçimde değerlendirilemeyebilir.

Depresyon

Uzun süre stres yaşanması ve yaşanan bu stresle etkili şekilde baş edilememesinin en önemli sonuçlarından bir tanesi de depresyondur. Depresyonda olan kişi için dikkat etmek çok yorucu bir çabadır. Bir problemle karşılaştıklarında hiçbir çözüm akıllarına gelmez. Kafaları kendilerine yönelik suçlamalarla doludur. Çoğu zaman keyifsiz ve umutsuzdurlar. Keyifle yapılan işler artık eskisi kadar mutlu etmemeye başlar.

- Uykuya dalamama, gece uyanıp bir daha uyuyamama veya zamanın çoğunu uyuyarak geçirme isteği

- Hareketliliğin azalması

- İştah azalması ve kilo kaybı ya da iştah ve kilo artışı

- Enerji kaybı ve aşırı yorgunluk

- Kendini değersiz hissetme

- Suçluluk hissi gibi belirtiler depresyonun habercisidir.

Panik Atak

Panik atak; yaşanan yoğun stresin üstesinden gelinemediği zamanlarda yaşanan kaygı nöbetleridir. Yoğun kaygı yaşayan insanlarda nefes almada güçlük, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, boğulma hissi, mide bulantısı, baş dönmesi, terleme ve korkunç bir şey olacakmış hissi yaşanabilir. Böyle durumlarda hastanede bütün kontrollerden geçip fizyolojik bir bulguya rastlanmadığında kişi “panik atak” tanısıyla psikoloğa yönlendirilir. Panik sadece ve ancak bedensel duyumların yanlış yorumlanması ile oluşur. Bu yüzden panik atakların üstesinden gelmenin en güçlü yollarından biri bu konuda bilgilenmektir; çünkü kuşku, belirsizlik ve bilinmeyenden korkma bu rahatsızlığın en güçlü belirleyicileridir.

İş Hayatına Etkileri

Stresin iş hayatına olan olumsuz etkileri çok fazladır. Kişinin görevi başında bulunamamasına, düşük endüstriyel ilişkiler sağlamasına, kişinin veriminin düşmesine, iş kazalarının oranlarının yükselmesine sebep olur.

Uyku Bozuklukları

Uyku insan hayatının temel ve vazgeçilmez faaliyetlerinin başında gelmektedir. Genel sağlıktaki bir aksama ilk olarak kendini uykuda ortaya koyduğu gibi, uyku düzenindeki en küçük bir aksama da genel sağlık ve günlük hayat üzerinde kesin ve doğrudan etkilere yol açar.

Birey bu ve buna benzer durumlar karşısında uyum sağlamaya yönelik çabaları yetersiz kaldığında bir psikoloğa danışmalıdır. Psikolog ilaç tedavisi uygulamaz, sorunlar karşısında kişilere danışmanlık hizmeti verir.

İnsanların beden ve ruh sağlığını, iş, aile ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyecek

ruhsal sorunlar yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Her hastalıkta olduğu gibi ruhsal hastalıklarda da dikkat edilmesi gereken bu kuralların en önemlilerinden biri koruyucu önlemlerin alınmasıdır. Bu hususta anne-baba eğitimleri, evlilik ve aile danışmanlığı, bireysel psikolojik danışma, çocuk eğitimi danışmanlığı, stres yönetimi, kişisel gelişim gibi konularda bireylerin ve toplumun bilinçlendirilmesi yaşamın ileriki dönemlerinde ortaya çıkabilecek ruhsal sorunları azaltacağı için özel bir öneme sahiptir.

Tüm Hakları Saklıdır Akgün Yazılım